Kipróbáltuk, miként működik a sudoku bölcsis gyerekeknél.
Mi a bölcsis tavaszi projektünkhöz készítettük a sudokut, így képeink a kiránduláshoz kötődtek. Szikla, tűzrakóhely, csónak és sátor volt a 4 elem, amit használtunk.
Kezdetként a gyerekekkel megbeszéltük, mit látnak a képeken.
Eztán megmutattuk számukra a második alaplapot, melyen 3 elem már megvolt rajzolva, s feltettük a „Mi hiányzik innen?” kérdést.
Könnyen rájöttek, hogy a tűzrakóhely képe a hiányzó elem.
Az első lap alá helyeztük a másodikat, s elmondtuk, nézzék meg, milyen érdekes, hogy oszloponként is megtalálják a négy különböző elemet. A nagyobbak ezt már észreveszik és megfogalmazzák, a bölcsiseknek ebben mi még segítettünk.
A harmadik és negyedik kártyán már csak egy-egy elem volt megrajzolva. A bölcsisektől azt kértük, egészítsék ki úgy, hogy a négy különböző elem meglegyen az alaplapokon. Idáig jutottunk el a játék bemutatásakor. Csillogó szemmel pakolták a kicsik a kartonlapokat, s kialakult a 4 négyzet a 4 különböző elemmel.
A második napon már elhelyeztük a 3. és 4. alaplapot az 1. és 2. mellé, s kértük a gyerekeket, hogy arra is figyeljenek a kiegészítésnél, hogy minden sorban és minden oszlopban is csak egy-egy azonos kártya legyen. A 3 évesek közül többen ezt az akadályt is legyőzték. A kisebbeket kérdésekkel vezettük a helyes megoldás irányába.
Öröm volt látni, milyen izgatottan fogadták az új játékot a gyerkőcök, miként örültek a helyes megoldásnak, mennyire koncentráltak, hogy megtalálják a még hiányzó elemeket.
Szóval egyrészt jó móka volt, másrészt fejlesztette a gyerekek megfigyelőképességét, koncentrációját, logikai gondolkodását, s természetesen jót beszélgettünk közben a kirándulási lehetőségekről is.
Szerintünk érdemes kipróbálni! �
Amit használtunk hozzá:
- 2x4 azonos méretű, négyzet alakú kartonlap (mi papírdobozokat hasznosítottunk újra, ez volt az alaplap)
- filctoll, vonalzó – ha szabályosan szeretnétek négy négyzetre osztani az alaplapokat (mi szabad kézzel rajzoltuk meg a határoló vonalakat)
- filctoll, színes, hogy megrajzoljuk az elemeket (természetesen használhattok nyomtatott képeket is)
A készítés menete:
- kimérjük és kivágjuk a 4 alaplapot, valamint a képkártyák alapjait kartonból
- kimérjük a képkártyákat, kivágjuk azokat, megrajzoljuk az elemeket (4 azonosat minden elemből)
- felragasztjuk a képeket a képkártya alapra illetve az alaplapra
1. elem – minden rajz szerepel az alaplapon
2. elem – 3 rajz szerepel az alaplapon
3. és 4. elem – 1-1 rajz szerepel az alaplapon
Természetesen más alaplapi elosztással is készíthetitek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal